Dieta

Sokowa

  • 1000 - 1600 kcal

Dieta rekomendowana przez specjalistów:

Szczegóły diety

Jeden z najpopularniejszych obecnie planów żywieniowych, mających na celu uzupełnianie niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie.

Wybierz liczbę kalorii:

Nie wiesz, ile
kalorii wybrać?

Zobacz nasze wyborne
menu na dziś!

Tak może wyglądać twoja dieta

Poniższe zdjęcia przedstawiają propozycję podania posiłków:

Suplementy pasujące do tej diety

Dieta sokowa

Dieta sokowa polega na piciu soków z warzyw i owoców przez kilka dni, by oczyścić organizm z toksyn, odmłodzić go i zgubić nadprogramowe kilogramy. Kuracja trwa od 3 do 5 dni (na ogół), przy czym jest ona traktowana jak dieta oczyszczająca. Dostępne są diety sokowe trwające nawet 7 dni – wszystko zależy od potrzeb klienta.

W trakcie kuracji sokowej soki warzywno-owocowe dostarczają mnóstwo błonnika, witamin i minerałów w łatwoprzyswajalnej formie, ale dieta sokowa traktowana jest jako restrykcyjna dieta, gdyż wyklucza spożycie pokarmów stałych.

Dieta sokowa – zasady

Detoks sokowy polega na piciu tylko napojów sokowych (koktajli, soków świeżo wyciskanych) oraz wody niegazowanej, z jednoczesnym ograniczeniem wszystkich innych potraw. Nie ma konkretnego jadłospisu, ale warto, by pite napoje były skondensowaną dawką witamin i minerałów, gdyż ograniczone zostają m. in. białka i tłuszcze. Dieta sokowa pomaga oczyścić układ pokarmowy oraz szybko zgubić kilka nadprogramowych kilogramów.

Dieta sokowa obejmuje picie 5-6 soków dziennie i jest to dieta o małej kaloryczności – soki dostarczają około 1000 kcal na dobę.

Ważne, by soki i koktajle były odpowiednio dobrane – tak, by przyspieszyć metabolizm organizmu oraz przyczynić się do właściwego detoksu z jednoczesną dużą dawką witamin. Zaleca się picie świeżo wyciskanych soków, a poza nimi – herbatek ziołowych lub zielonych. Na czas detoksu powinno się zrezygnować z kawy.

Dieta sokowa – dla kogo?

Oczyszczająca dieta sokowa przyspiesza metabolizm, wspiera odchudzanie oraz pobudza wątrobę i nerki do pracy, a tym samym do oczyszczania organizmu z toksyn. Detoks jest dla osób, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów, odżywić organizm oraz wzmocnić odporność poprzez usunięcie toksyn z organizmu.

Jeśli zastanawiasz się czy popularny detoks, jakim jest dieta sokowa, jest dla ciebie, skonsultuj się z naszym dietetykiem. Korzystając z cateringu dietetycznego MediDieta, otrzymujesz codziennie dostawę świeżo wyciskanych, starannie skomponowanych soków. To idealna propozycja dla osób, które chcą cieszyć się smakiem świeżych soków i jednocześnie oczyścić organizm oraz dostarczyć mu wielu cennych substancji odżywczych.

Detoks organizmu może początkowo wywoływać objawy takie jak bóle głowy, zmęczenie i osłabienie, ale ogólnie powinien wpłynąć na poprawę samopoczucia i polepszenie kondycji organizmu.

Przeciwwskazania do diety sokowej

Wśród osób, które nie powinny stosować diety sokowej, znajdują się przede wszystkim kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby uprawiające sport lub mające duży wysiłek fizyczny w pracy, osoby z chorą wątrobą lub schorzeniami nerek, a także z zaburzeniami pracy tarczycy. Diety sokowej nie należy stosować u dzieci i młodzieży. W przypadku chorób przewlekłych przed przystąpieniem do diety sokowej należy skonsultować się z lekarzem.

Przypominamy, że dieta oparta wyłącznie na sokach nie może trwać dłużej niż 7 dni, przy czym zaleca się detoks 3-5 dniowy.

Jakie efekty daje detoks sokowy?

W wyniku niewłaściwych nawyków żywieniowych często sami doprowadzamy do nagromadzenia toksyn w organizmie czy złogów w jelitach (świadczy o nich uczucie niepełnego wypróżnienia i zaparcia). Dieta oparta na owocach i warzywach w postaci płynnej oraz picie wody w dużych ilościach, pomaga w oczyszczeniu organizmu. To największa zaleta diety sokowej, która może trwać od 1 do 7 dni, przy czym nie zaleca się stosowania detoksu dłużej niż przez tydzień.

Dieta sokowa wpływa na spadek masy ciała (kilka kilogramów), ułatwia wypróżnianie, w trakcie jej trwania pojawić się mogą nawet biegunki. Jest ona rodzajem diety oczyszczającej, ale stosowana zbyt długo lub zbyt często może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

W trakcie diety sokowej organizm otrzymuje mniej wartości odżywczych niż przy tradycyjnej diecie – soki są bombą witamin i minerałów, ale nie znajdziemy w nich za dużo węglowodanów, tłuszczy czy białka, które także są potrzebne do funkcjonowania.

Odpowiednio skomponowane soki zawierają błonnik pokarmowy, dzięki czemu zapewniają uczucie sytości.

Dieta sokowa w MediDieta

Każda dieta sokowa powinna być odpowiednio zbilansowana, aby zawierała odpowiednią ilość składników odżywczych i zapobiegała niedoborom witamin i minerałów. Soki powinny być odpowiednio przetworzone, aby zyskać maksimum substancji z nich – najlepsza do pozyskiwania soków metoda cold press oznacza, że są one tłoczone na zimno. Witaminy i minerały zawarte w owocach i warzywach łatwo ulegają utlenianiu, dlatego soki cold press należy spożywać jak najszybciej po otwarciu i przechowywać zawsze w lodówce, z dala od światła dziennego.

Wiesz już, na czym polega dieta sokowa i dla kogo jest polecana? Chcesz skorzystać z soków i wesprzeć swój organizm w codziennej pracy? Potrzebujesz detoksu? Wypróbuj catering MediDieta, a po zakończeniu diety sokowej, aby utrzymać dobra kondycję i wspierać zdrowe nawyki żywieniowe sprawdź inne nasze diety!

Dieta z wyborem
menu

Smaczne diety
dla zdrowia

Zobacz nasze
ulepszone menu!

Sprawdź, gdzie
dostarczamy!