Dieta Wątrobowa
Dieta Wątrobowa
- 1500 - 2500 kcal
Cena od 78,1 zł/dzień
Dieta wątrobowa to specjalistyczny plan żywieniowy, stworzony z myślą o osobach dbających o zdrowie swojej wątroby. Charakteryzuje się lekkostrawnymi posiłkami, które odciążają wątrobę i wspierają jej regenerację. Posiłki są bogate w warzywa, owoce oraz chude źródła białka, co zapewnia dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych bez nadmiernego obciążenia organizmu. W diecie wątrobowej ograniczamy tłuszcze, cukry oraz przetworzoną żywność, aby maksymalnie zredukować ryzyko podrażnienia wątroby. Starannie dobrane składniki są przetwarzane w taki sposób, aby zachować ich pełnię wartości odżywczych. Współpraca z dietetykami gwarantuje, że każde danie jest odpowiednio zbilansowane i dostosowane do potrzeb osób z problemami wątrobowymi. Dzięki tej diecie, możesz skutecznie wspierać zdrowie wątroby, jednocześnie ciesząc się smacznymi i zdrowymi posiłkami.
Polecana osobom z chorobami wątroby – narażonym na niedobory spowodowane brakiem łaknienia, zaburzeniami trawienia i wchłaniania.
Dieta wątrobowa to dieta dla osób, które chciałyby wesprzeć sposobem żywienia funkcje wątroby i jej regenerację. Należy jednak pamiętać, że w przypadku chorób wątroby dieta powinna być ustalona indywidualnie, w zależności od ogólnego stanu zdrowia, chorób współistniejących, stopnia uszkodzenia i funkcji wątroby. Dieta wątrobowa od MediDiety może pomóc w niwelowaniu niepożądanych objawów związanych z dysfunkcją wątroby (np. nudności), redukcji stanu zapalnego, spowolnieniu procesów degeneracyjnych i regeneracji komórek wątroby (dzięki m.in odpowiedniej podaży białka w diecie).
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Dieta w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby
mgr Klaudia Ruszkowska dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Zobacz nasze wyborne
menu na dziś!
Dieta wątrobowa
Pudełkowa dieta wątrobowa od MediDieta to rozwiązanie dla osób z przewlekłymi chorobami wątroby, które są narażone na niedobory spowodowane brakiem łaknienia, zaburzeniami trawienia i wchłaniania oraz podwyższeniem wydatku energetycznego organizmu.
Dieta wątrobowa to potoczna nazwa diety stosowanej w schorzeniach wątroby. W nomenklaturze diet poprawna nazwa to dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu.
Dieta na wątrobę może być nie tylko skuteczna, ale i bardzo smaczna. Komponowana jest tylko ze składników zalecanych przez lekarzy i dietetyków. Ten rodzaj odżywiania rekomendowany jest także przy chorobach woreczka żółciowego, zapaleniu przełyku, przy wrzodach żołądka oraz po operacji.
Choroby wątroby a odżywianie
Wątroba jest niezwykle ważnym narządem, który odpowiada m.in. za oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, metabolizowanie składników odżywczych poprzez syntezę tłuszczów z białek i węglowodanów oraz ich magazynowanie, a także przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek i syntezę mocznika. Stanowi największy gruczoł i jedno z najważniejszych ogniw układu pokarmowego, dlatego jej uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie jest dużym problemem.
Najczęściej występujące choroby wątroby to:
- ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, m. in. zapalenie wątroby typu B,
- marskość wątroby,
- stłuszczenie wątroby,
- toksyczne uszkodzenie wątroby wywołane m.in. nadmiernym spożyciem alkoholu lub niektórymi lekami.
W leczeniu chorób wątroby odpowiednie żywienie jest podstawowym elementem terapii. Dzięki cateringowi MediDieta można łatwo zadbać o wątrobę, wspomagając proces leczenia jednocześnie dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Zasady diety wątrobowej
Jeżeli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, podstawową zasadą odżywiania powinno być jej „odciążenie”. Z tego względu chorzy powinni zrezygnować z alkoholu, tłustych, ciężkich dań i przejść na dietę lekkostrawną.
Stosując dietę wątrobową należy spożywać kilka mniejszych posiłków zamiast dwóch czy trzech większych. Jeść powinno się co 2-3 godziny, dlatego catering wątrobowy od MediDieta składa się z pięciu dań: trzech głównych i dwóch przekąsek.
W diecie bardzo ważna jest podaż warzyw i owoców, a przygotowywane posiłki powinny być gotowane na wodzie i na parze, pieczone, nigdy smażone. Ogólne zasady diety wątrobowej obejmują także unikanie żywności wysokoprzetworzonej, ograniczenie ilości tłuszczu w diecie, unikaniu cukru, soli oraz pikantnych przypraw. Należy jeść rozsądnie, ale to nie oznacza – nudnie.
Co można jeść na diecie wątrobowej?
W przypadku diety wątrobowej powinno się spożywać potrawy gotowane lub duszone na parze, a także pieczone w folii, bez pikantnych przypraw i z małą zawartością soli. Taki sposób obróbki termicznej sprawia, że dania zawierają mniejsze ilości tłuszczu.
Jednym z zaleceń diety wątrobowej jest także spożywanie wybranych owoców, np. jabłek, brzoskwiń oraz bananów i owoców leśnych. Co ważne, owoce i warzywa powinny być obrane ze skórki przed spożyciem. Pacjenci zmagający się ze stłuszczeniem wątroby lub jej niewydolnością powinni wybierać chudy ser i pozostałe chude produkty mleczne (zaleca się unikania tych pełnotłustych), a zamiast źródeł tłuszczów nasyconych warto, by spożywali np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.
Podsumowując, na diecie wątrobowej zaleca się:
- produkty zbożowe z mąki pszennej, pieczywo pszenne dobrze wypieczone lub mieszane,
- kaszę jaglaną lub kaszę mannę,
- chudy nabiał – chudy jogurt naturalny, maślankę, kefir,
- zupy na wywarach warzywnych,
- z mięsa dozwolona jest cielęcina, jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka (bez skóry), dziczyzna i królik,
- ryby – dorsz, mintaj, flądra, szczupak, sandacz, morszczuk, halibut,
- buraki, ogórki, pomidory bez skórki, sałata zielona i lodowa, brokuły, kalafior, seler, pietruszka, cukinia, ziemniaki gotowane lub pieczone bez tłuszczu,
- jabłka bez skórki, banany, pomarańcze, mandarynki, truskawki, maliny, jeżyny, brzoskwinie, morele.
Na diecie wątrobowej powinno się także pić dużo niegazowanej wody mineralnej, dozwolona jest kawa zbożowa, soki warzywno-owocowe, owocowe i ziołowe herbaty. Z przypraw warto wybierać te wspierające proces trawienia, jak anyż, koper, majeranek czy cynamon.
Jaki owoc oczyszcza wątrobę?
Na diecie wątrobowej ważna jest ilość błonnika w diecie – dostarczają go owoce jagodowe, przeciery z winogron, cytrusy bez pestek, a także jabłka i morele. Owoce można spożywać na surowo, w postaci musów i soków. Należy przy tym pamiętać, że ilość owoców powinna być niższa niż warzyw, które zawierają więcej błonnika i beta-karotenu (dynia, marchew, pomidory) wspierającego pracę wątroby. Zaleca się spożywanie 3 porcji warzyw i 1 owoców.
Czego nie wolno jeść przy chorej wątrobie?
Dieta wątrobowa to dieta mająca pomóc w poprawie funkcjonowania wątroby. Czego zatem nie jeść przy chorej wątrobie? Przede wszystkim kapusty w każdej postaci i nasion roślin strączkowych, a także winogron, śliwek, gruszek oraz czereśni. Można jednak jeść większość pozostałych jarzyn po obróbce termicznej lub pozbawieniu skórki. Lepiej unikać produktów pełnoziarnistych. Należy uważać na cukier w diecie – cukier rafinowany oraz syrop glukozowo-fruktozowy obciążają wątrobę i zakłócają jej proces regeneracji.
Warto pamiętać, że przy chorej wątrobie zalecana jest dieta łatwostrawna, a więc z menu powinno wykluczyć się tłuste mleko i przetwory mleczne zawierające powyżej 2 proc. tłuszczu, żółte sery, sery pleśniowe i topione, tłuste ryby (łosoś, węgorz, makrela, śledź), tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (masło klarowane, smalec, słonina), a także zupy gotowane na tłustych mięsach i zaprawiane śmietaną. Nie należy pić alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz gazowanych napojów. Na diecie wątrobowej można jeść mięso, które jest ważnym źródłem białka w diecie, ale musi być to mięso chude.
Po czym poznać, że wątroba się oczyszcza?
W celu sprawdzenia kondycji wątroby niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych ukierunkowanych na funkcje wątroby oraz badań obrazowych. Dieta wątrobowa stosowana jest w celu poprawy kondycji wątroby, ale jest to ważny narząd w organizmie człowieka, który przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego poprawę widać także w kondycji włosów i paznokci oraz ogólnym lepszym samopoczuciu.
Dieta przy chorej wątrobie: catering pudełkowy MediDieta
Utrzymanie diety na chorą wątrobę nie zawsze jest łatwe — wiedzą o tym wszyscy, którzy samodzielnie planują posiłki. Zakupy i gotowanie zajmują dużo czasu, a efekty bywają niezadowalające. Jeżeli chcesz dbać o właściwe wspieranie pracy swojego układu pokarmowego w chorobie i spełniać zalecenia lecznicze, a jednocześnie nie spędzać wielu godzin w tygodniu na zakupach i przygotowywaniu posiłków, pudełkowa dieta wątrobowa będzie idealną opcją.
Warto przy tym pamiętać o suplementacji. Wzbogacenie diety o metioninę, cholinę oraz witaminy B2, C i E pomagają ograniczyć odkładanie lipidów w wątrobie, zmniejszają jej stłuszczenie i przyspieszają oczyszczanie narządu. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem – sprawdź nasze pakiety. W MediDieta zadbamy kompleksowo o Twoje żywienie, oferując porady dietetyka lub konsultacje z lekarzem.
Przygotowywany przez ekspertów jadłospis diety wątrobowej jest starannie sprawdzony pod kątem składników mogących obciążać pracę tego gruczołu. Proponowane przez MediDietę dania dostarczane w ramach tego cateringu to lekkostrawne, ale smaczne i atrakcyjne wizualnie dania.
Dzięki wyborowi takiej opcji klienci mogą cieszyć się pysznym jedzeniem i jednocześnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Komplet posiłków trafia codziennie rano prosto pod ich drzwi, dzięki czemu oszczędzają też czas.
Zalety korzystania z pudełkowej diety wątrobowej
Jeżeli cierpisz na marskość wątroby, jej zapalenie lub inne schorzenia wymagające stosowania specjalnej diety, catering dietetyczny wątrobowy zapewni Ci:
- pewność przestrzegania zaleceń dietetycznych i optymalne wsparcie wątroby;
- świadomość, ile kalorii spożywasz każdego dnia;
- regularne, spożywane w odpowiednich ilościach posiłki;
- dobry smak i zróżnicowane potrawy;
- wygodę i oszczędność czasu, który normalnie poświęciłabyś/poświęciłbyś na zakupy i przygotowywanie jedzenia.