Dieta

Dla Aktywnych

  • 1500 - 4000 kcal

Dieta rekomendowana przez specjalistów:

Szczegóły diety

Dieta, w której aż 30% energii pochodzi z wysokiej jakości białka. Zróżnicowana, dobrze zbilansowana i przygotowana z najlepszych składników.

% energii z białka

% energii z tłuszczy

% energii z węglowodanów

Nie wiesz, ile
kalorii wybrać?

Zobacz nasze wyborne
menu na dziś!

Tak może wyglądać twoja dieta

Poniższe zdjęcia przedstawiają propozycję podania posiłków:

Suplementy pasujące do tej diety

Dieta dla aktywnych

Oferta cateringu dietetycznego dla aktywnych dedykowana jest kobietom i mężczyznom, którzy trenują i potrzebują diety bogatej w mikro – i makroskładniki. Doskonale wiemy, że aby trening był rzeczywiście efektywny, potrzebna jest odpowiednio kaloryczna, zdrowa i zbilansowana dieta.

Zapotrzebowanie energetyczne osób trenujących zależy od ilości czasu poświęcanego tygodniowo na ćwiczenia i stopnia ich efektywności, a także wieku, płci, masy ciała i założeń dietetycznych. W naszej ofercie można znaleźć dzienne wyżywienie o kaloryczności od 1500 kcal do 4000 kcal. To najwyższa wartość wśród naszych diet. Każda aktywna fizycznie osoba z łatwością dopasuje wyżywienie do swoich potrzeb.

Od dawna jesteś aktywny fizycznie? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem? W każdym z przypadków zadbaj o odpowiednią regenerację swojego organizmu i właściwy plan żywieniowy ze sportowym cateringiem dietetycznym MediDieta, który zagwarantuje Ci odpowiedni rozkład makro- i mikroskładników, a także optymalną ilość białka oraz energii.

Catering dietetyczny dla aktywnych w MediDieta

Nasze menu przygotowuje dietetyk oraz kucharz. Wiemy, jak ważne jest dobranie odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych w diecie sportowców, dlatego program ten dostarcza zwiększone porcje białka i węglowodanów zaspakajające potrzeby intensywnie trenujących osób.

Dbamy o różnorodność składników naszego menu. Nie zapominamy również o koktajlach białkowo-węglowodanowych, które dołączamy do zestawów diety dla aktywnych. Napoje te bazują na naturalnych produktach takich jak orzechy, mleko, masło orzechowe i awokado. Posiłki nie zwierają konserwantów ani żadnych innych sztucznych, niezdrowych substancji.

W zestawach programów:

  • 2500 kcal — znajduje się dodatkowy posiłek numer 6,
  • 3000 kcal i więcej — znajdują się dodatkowe posiłki 6 i 7.

Czym charakteryzuje się dieta dla osób aktywnych fizycznie?

Dieta dla aktywnych skierowana jest przede wszystkim do osób uprawiających sport wyczynowo, ale również rekreacyjnie. Posiłki w jadłospisie są odpowiednio zbilansowane oraz pełnowartościowe, tak aby dieta w efektywny sposób wpłynęła na realizację Twoich wyników sportowych. Wśród cech cateringu dla sportowców proponowanego przez MediDietę znajdziesz:

  • zwiększoną zawartością białka – aż 25% energii – optymalna podaż tego makroskładnika jest konieczna w zakresie pobudzania syntezy komórek mięśniowych, jest to szczególnie ważne u osób trenujących siłowo, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej;
  • sześć (w przypadku wariantu diety 2500 kcal) lub siedem pełnowartościowych i odżywczych posiłków, bogatych w warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby oraz zdrowe tłuszcze, które dostarczą niezbędnych makroskładników, witamin oraz składniki mineralnych potrzebnych do codziennego funkcjonowania;
  • proteinowo-węglowodanowy koktajl potreningowy, który przyśpieszy regenerację potreningową;
  • odpowiednio zbilansowany posiłek przedtreningowy, który opiera się na węglowodanowych produktach o niskim indeksie glikemicznym, dodatkiem białka (np. różnego rodzaju mięsa, ryby, nabiał, jaja, nasiona roślin strączkowych) oraz zdrowych tłuszczów;
  • idealne proporcje makroskładników – białka, węglowodanów oraz tłuszczów, które pomogą Ci osiągać założone cele treningowe;
  • zwiększoną kaloryczność diety, która zapewni odpowiedni poziom energii organizmowi poddanemu wzmożonemu wysiłkowi – do wyboru menu 2500 kcal oraz 3000 kcal.

Dieta dla aktywnych – przykładowe produkty

Sprawdź, jakie składniki znajdziesz w daniach oferowanych przez nasz catering. Już nie musisz pamiętać, żeby włączyć do diety produkty z poniższej tabeli – my pamiętamy o tym za ciebie. W MediDieta dieta dla aktywnych jest przygotowywana przed dietetyka, oferujemy optymalny sposób żywienia osób uprawiających sport. Jeśli potrzebujesz konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, to w naszej ofercie znajdziesz pakiet konsultacji i badań laboratoryjnych.

Składniki odżywczeNajlepsze źródła
WarzywaWszystkie warzywa, również w formie mrożonej, między innymi: pomidor, ogórek, papryka, cukinia, bakłażan, cebula, czosnek, rzodkiewka, sałata, kapusta, brokuł, kalafior, dynia, szpinak, rukola, seler naciowy, marchew, szparagu, pieczarki, jarmuż
OwoceWszystkie owoce, również w formie mrożonej, między innymi: banany, jabłko, pomarańcza, kaki, mandarynka, grejpfrut, brzoskwinia, gruszka, kiwi, truskawki, jagody, borówki, jeżyny, porzeczki, maliny, agrest, winogrona, czereśnie, wiśnie, mango, śliwki, ananas, morele
Produkty zbożoweMąka gryczana, żytnia, pszenna pełnoziarnista, graham, orkiszowa, owsiana, pieczywo razowe, bułka grahamka, pieczywo orkiszowe, makaron razowy, makaron ryżowy, makaron jaglany, ryż brązowy, dziki, basmati, kasza jęczmienna, gryczana, jaglana, owsiana, bulgur, pęczak, komosa ryżowa, płatki owsiane, jaglane, gryczane, ryżowe, orkiszowe
Nasiona roślin strączkowychFasola, ciecierzyca, soczewica, soja (i produkty sojowe: tofu), groch, bób
MięsoMięso gotowane, duszone, pieczone lub grillowane, między innymi: z kurczaka, indyka, schab wieprzowy, polędwiczka wieprzowa, cielęcina, polędwica wołowa, rostbef wołowy
Produkty mleczneMleko do 2% zawartości tłuszczu, jogurt naturalny, skyr, ser twarogowy chudy, serek wiejski, kefir, maślanka
Ryby i owoce morzaMintaj, dorsz, pstrąg, morszczuk, sandacz, tuńczyk, łosoś, halibut, szczupak, makrela, śledź, krewetki tygrysie
TłuszczeOleje roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z awokado, olej lniany
Orzechy, pestki, nasionaOrzechy włoskie, nerkowca, laskowe, pistacjowe, piniowe, pekan, arachidowe, siemię lniane, nasiona sezamu, pestki słonecznika, pestki dyni, wiórki kokosowe, nasiona chia, pasty („masło”) orzechowe

 

Powyższe produkty powinny być spożywane w odpowiednich proporcjach, a same posiłki, zwłaszcza przed treningiem, powinny być lekkostrawne, aby nie obciążać układu pokarmowego na czas ćwiczeń. Po treningu należy spożyć posiłek składający się z produktów bogatych w białko.

Aktywność fizyczna i dieta muszą iść w parze

U sportowców dieta jest niezwykle ważnym elementem trybu życia – dzięki właściwie dobranym składnikom odżywczym można osiągnąć efekty szybciej i zachować je dłużej. Dieta jest elementem wspierającym regenerację mięśni, bardzo ważny jest posiłek spożywany po treningu, który powinien składać się z białka. Podczas treningu mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom, które są podstawą ich przebudowy. Początkowo energię w trakcie ćwiczeń mięśnie czerpią ze zgromadzonej fosfokreatyny, ale po 20-30 minutach organizm zaczyna korzystać z zapasów glikogenu mięśniowego. Zapasy glikogenu w mięśniach, czyli glukozy zmagazynowanej w nich ulegają wyczerpaniu po około 60 minutach intensywnego wysiłku. Do odbudowy zapasów oraz do regeneracji mięśni niezbędne jest spożycie posiłku do 2 godzin po treningu, także wieczorem.

Zasady diety dla aktywnych osób, które chcą schudnąć, również obejmują spożycie zbilansowanego posiłku po treningu – to, czy masa ciała zostanie zredukowana zależy od dziennego bilansu kalorii. A pomijanie posiłku po wzmożonej aktywności fizycznej utrudnia mięśniom prawidłowe funkcjonowanie i sprzyja pojawianiu się zakwasów. Najnowsze zalecenia dietetyczne mówią, że regeneracja białek mięśniowych jest najbardziej intensywna, gdy po treningu dostarczymy białko w ilości 0,25-0,4 g na kg masy ciała.

Jednak nie samo białko jest ważne dla organizmu osób regularnie uprawiających sport. Zapotrzebowanie na witaminy, minerały oraz węglowodany złożone jest tak samo ważne, a istotnym składnikiem diety sportowca powinny być przede wszystkim zbilansowane posiłki. Nie masz czasu na wyliczenia i gotowanie? Zrobimy to za ciebie! Wypróbuj nasz catering dietetyczny, w którym dopasujesz ilość spożywanych kalorii do zapotrzebowania organizmu.

Co jeść przed treningiem?

Przed treningiem warto spożyć odpowiednią ilość węglowodanów, czyli np. ryż lub kaszę z warzywami albo owoce – te sprawdzą się dobrze na 30 minut przed rozpoczęciem treningu. Owoce są źródłem cukrów prostych, które podnoszą poziom glukozy we krwi – można zjeść banany lub winogrona z odżywką białkową.

Co jeść po treningu?

Jak już wiecie, do 2 godzin po treningu należy spożyć posiłek składający się z odpowiedniej ilości białka, najlepiej 0,25-0,4 g na kg masy ciała. Dzięki temu mięśnie będą mogły odpowiednio się zregenerować.

Jakie owoce dla sportowców?

Warto sięgać po owoce zawierające witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Dobrym wyborem będą zwłaszcza wiśnie, banan, winogrona, truskawki, maliny, jabłka i gruszki.

Ile posiłków dziennie dla sportowca?

Osoby o wzmożonej aktywności fizycznej powinny zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zbilansowanie diety. Dieta może opierać się o 5 posiłków dziennie, jednak w przypadku osób intensywnie trenujących można rozszerzyć menu nawet do 7 posiłków. Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, zwłaszcza podczas treningu należy na bieżąco uzupełniać elektrolity (dozwolone są napoje izotoniczne).

Co powinien jeść sportowiec na śniadanie?

Śniadanie to element diety, który powinien obfitować w węglowodany, które będą źródłem energii. Na śniadanie polecane są m. in. owsianki z suszonymi owocami oraz orzechami i świeżymi owocami albo chude mięso z pełnoziarnistym pieczywem. Ważne, aby śniadanie pokrywało część zapotrzebowania na witaminy i składniki odżywcze dla osoby uprawiającej wysiłek fizyczny. W MediDieta zapewniamy smaczne i zdrowe śniadania, które zwiększą wydolność organizmu w ciągu dnia!

Dieta z wyborem
menu

Smaczne diety
dla zdrowia

Zobacz nasze
wyborne menu!

Sprawdź, gdzie
dostarczamy!